Horečka Dengue

Dengue, nebo také horečka dengue, je nejrychleji se šířícím virovým onemocněním přenášeným komáry na světě.9 Každý rok se horečkou dengue nakazí přibližně 400 milionů lidí. Komáři, kteří přenášejí virus dengue, žijí především v tropických a subtropických oblastech, což ohrožuje více než 125 zemí. Komáři žijí ve venkovských i městských oblastech a mohou kousat ve dne i v noci. V důsledku toho jsou ohroženi všichni cestovatelé, kteří navštěvují endemické oblasti, jako je Asie, Afrika, Karibik, Latinská a Jižní Amerika.1

V důsledku globálního oteplování, urbanizace a cestování letadly se šíření komárů, a tím i viru dengue, celosvětově zvyšuje.5 V roce 2019 zaznamenala Světová zdravotnická organizace osminásobný nárůst počtu případů horečky dengue ve srovnání s rokem 2000.1

Existují různé typy (4 sérotypy) viru. Každý typ může způsobit horečku dengue s krátkodobými a někdy i dlouhodobými zdravotními komplikacemi.1 Riziko nákazy dengue můžete snížit tím, že se budete snažit vyhnout komářímu kousnutí.1

Průběh horečky dengue může být různý, od asymptomatické infekce (většina případů) nebo onemocnění podobného chřipce (1 ze 4 případů) až po závažnou horečku dengue s život ohrožujícími komplikacemi. U symptomatické horečky Dengue se příznaky (jako je horečka, bolest hlavy, kloubů a svalů, vyrážka, nevolnost a zvracení) mohou objevit několik dní až dva týdny po kousnutí komárem.1,2

Přibližně u 1 z 20 lidí, kteří mají symptomatickou horečku dengue, se rozvinou další příznaky, které jsou závažné a mohou ohrozit život. Ty jsou známy jako závažná forma horečky dengue.2,4

Infekce horečky dengue u cestovatelů je omezující a silně ovlivňuje cestovní plány. Studie uvádějí hospitalizaci až u 40 % nakažených cestovatelů vykazujících symptomy horečky dengue.3,4

 

Příznaky horečky Dengue

Příznaky horečky dengue obvykle začínají několik dní až maximálně 2 týdny po kousnutí komárem.1

Horečka dengue s sebou může nést i dlouhodobé zdravotní komplikace, jako je únava, úzkost nebo deprese po infekci.6

 

Příznaky mírné formy horečky dengue1,2

  • Většina nakažených osob má mírné nebo žádné příznaky.
  • Mírné příznaky horečky dengue mohou být zaměněny za jiná onemocnění způsobující horečku, jako je COVID-19 nebo chřipka.
  • Podezření na horečku dengue nastává, pokud je vysoká horečka (40°C) doprovázena dvěma z následujících příznaků během horečnaté fáze (2 až 7 dní):
    • těžká bolest hlavy,
    • bolest za očima,
    • bolest svalů a kloubů,
    • nevolnost,
    • zvracení,
    • oteklé žlázy,
    • vyrážka.
  • Většina lidí se z lehké formy horečky dengue zotaví přibližně za týden.
  • Odpočívejte a pijte hodně tekutin.

 

Příznaky závažné formy horečky dengue1,2

Neobvyklá, ale potenciálně smrtelná komplikace známá jako „závažná forma horečky dengue“ se může objevit 3 až 7 dní po začátku onemocnění.

Během 24–48 hodin této kritické fáze může u malé části pacientů dojít k náhlému zhoršení příznaků. V tomto období, kdy horečka klesá (pod 38°C), se mohou objevit varovné příznaky těžké formy horečky dengue. Závažná forma horečky dengue je potenciálně smrtelnou komplikací způsobenou ztrátou plazmy, retencí tekutin, dechovou tísní, rozsáhlým krvácením nebo selháním orgánů.

Lékaři by se měli zaměřit na následující varovné příznaky:

  • silná bolest břicha,
  • neustávající zvracení,
  • rychlé dýchání,
  • krvácení dásní nebo z nosu,
  • únava,
  • neklid,
  • hepatomegalie,
  • krev ve zvratcích nebo ve stolici.

Reference

  1. Wereldgezondheidsorganisatie. Factsheets over dengue en de ernstige vorm van dengue. Beschikbaar op: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dengue-and-severe-dengue (ke dni 30. Ledna 2023)
  2. https://www.cdc.gov/dengue/symptoms/index.html (ke dni 6. Února 2023)
  3. Rivera A et al., Travel-Associated and Locally Acquired Dengue Cases — United States, 2010–2017. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2020;69:149–154.
  4. Halstead S, Wilder-Smith A. Severe dengue in travellers: pathogenesis, risk and clinical management. J Travel Med. 2019 Oct 14;26(7):taz062.
  5. Murray NE, Quam MB, Wilder-Smith A. Epidemiology of dengue: past, present and future prospects. Clin Epidemiol. 2013 Aug 20;5:299-309.
  6. Tiga DC. et al., Persistent Symptoms of Dengue: Estimates of the Incremental Disease and Economic Burden in Mexico. Am J Trop Med Hyg. 2016 May 4;94(5):1085-1089.
  7. https://www.cdc.gov/dengue/healthcare-providers/diagnosis.html (ke dni 30. Ledna 2023)
  8. Chong et al,. Diagnostic accuracy and utility of three dengue diagnostic tests for the diagnosis of acute dengue infection in Malaysia. BMC Infect Dis 20, 210 (2020).
  9. Yang X, Quam MBM, Zhang T, Sang S. Global burden for dengue and the evolving pattern in the past 30 years. J Travel Med. 2021 Dec 29;28(8):taab146.
  10. Gossner CM. et al., Dengue virus infections among European travellers, 2015 to 2019. Euro Surveill. 2022 Jan;27(2):2001937.
  11. https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0009/234198/Dengue-in-the-WHO-European-Region.pdf (ke dni 6. Února 2023)
  12. https://www.ockovacicentrum.cz/
  13. https://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/media/avoid-dengue.html (ke dni 6. Února 2023)
  14. https://www.fitfortravel.nhs.uk/advice/malaria/mosquito-bite-avoidance (ke dni 6. Února 2023)
  15. Leta S et al., Global risk mapping for major diseases transmitted by Aedes aegypti and Aedes albopictus. Int J Infect Dis. 2018 Feb;67:25-35.

Qdenga

Qdenga prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok v předplněné injekční stříkačce

 

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8 SPC.

 

Název: Qdenga prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok v předplněné injekční stříkačce. 

Složení: Živý oslabený virus dengue sérotyp 1: ≥ 3,3 log10 PFU/dávku; sérotyp 2: ≥ 2,7 log10 PFU/dávku; sérotyp 3: ≥ 4,0 log10 PFU/dávku; sérotyp 4: ≥ 4,5 log10 PFU/dávku. (PFU = jednotky tvořící plaky).

Indikace: Přípravek Qdenga je indikován k prevenci onemocnění horečky dengue u osob ve věku od 4 let. Použití přípravku Qdenga má být v souladu s oficiálními doporučeními.

Dávkování a způsob podání: Přípravek Qdenga se má podávat ve dvou dávkách po 0,5 ml (0. a 3. měsíc). Nutnost podání posilovací dávky nebyla stanovena.

Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku nebo hypersenzitivita po předchozím podání dávky přípravku Qdenga. Osoby s vrozenou nebo získanou imunodeficiencí, včetně imunosupresivní léčby, jako je chemoterapie nebo podávání vysokých dávek systémových kortikosteroidů během 4 týdnů před očkováním, stejně jako u jiných živých, atenuovaných vakcín. Osoby se symptomatickou infekcí HIV nebo s asymptomatickou infekcí HIV, když je doprovázena prokazatelným poškozením funkce imunitního systému. Těhotné a kojící ženy. 

Zvláštní upozornění: Aby se zlepšila sledovatelnost biologických léčivých přípravků, má se přehledně zaznamenat název podaného přípravku a číslo šarže. Pro případ akutní anafylaktické reakce po podání vakcíny musí být ihned k dispozici odpovídající léčba a dohled. Očkování přípravkem Qdenga se má odložit u subjektů s akutním závažným horečnatým onemocněním. U všech osob očkovaných přípravkem Qdenga nemusí dojít k ochranné imunitní odpovědi proti všem sérotypům viru dengue a v průběhu času může dojít k jejímu poklesu. Přípravek Qdenga se nesmí podávat intravaskulární, intradermální nebo intramuskulární injekcí.

Lékové interakce: U pacientů léčených imunoglobuliny nebo krevními produkty obsahujícími imunoglobuliny, jako je krev nebo plazma, se doporučuje počkat s podáním přípravku Qdenga alespoň 6 týdnů, nejlépe však 3 měsíce od ukončení. Během 4 týdnů před očkováním se přípravek Qdenga nemá podávat osobám podstupujícím imunosupresivní léčbu. Pokud má být vakcína Qdenga podána současně s jinou injekční vakcínou, mají být vakcíny vždy podány do různých míst. Vakcína Qdenga může být podána současně s vakcínou proti hepatitidě A nebo s vakcínou proti žluté zimnici.

Nežádoucí účinky: Nejčastěji hlášenými reakcemi v klinických studiích u subjektů ve věku od 4 do 60 let byly bolest v místě injekce, bolest hlavy, myalgie, erytém v místě injekce, malátnost, astenie a horečka. Ostatní nežádoucí účinky - viz úplné znění SmPC. 

Zvláštní opatření pro uchovávání: Uchovávejte v chladničce (2 °C – 8 °C). Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu.

Držitel rozhodnutí o registraci: Takeda GmbH, Byk-Gulden-Str. 2, 78467 Konstanz, Německo 

Registrační číslo: EU/1/22/1699/003-006

Datum poslední revize: 5.12.2022

 

Vakcína Qdenga není hrazena ze zdravotního pojištění. Přípravek je vydáván pouze na lékařský předpis. Před předepsáním se seznamte s úplným zněním Souhrnu údajů o přípravku (SmPC).

Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na SÚKL nebo společnosti Takeda emailem na AE.CZE@takeda.com. Podezření na nežádoucí účinky hlaste také podle národních legislativních požadavků.