Under the microscope: histologic outcomes in ulcerative colitis

Beyond the scope: Evolution of clinical skills in diagnosing IBD

MUDr. Štefan Konečný, Interní gastroenterologická klinika, Fakultní nemocnice Brno

Ve dnech 7. a 8. března 2024 jsem měl možnost se zúčastnit semináře s názvem Under the microscope: histologic outcomes in ulcerative colitis a navazujícího praktického kurzu s názvem Beyond the scope: Evolution of clinical skills in diagnosing IBD ve Fakultní nemocnici v Curychu ve Švýcarsku.

První den se uskutečnil seminář s názvem Under the microscope: histologic outcomes in ulcerative colitis v rámci kterého přednášeli prof. Iris Dotan (Rabin Medical Center, Petah Tikva, Izrael), bývalí prezident ECCO prof. Silvio Danese (IRCCS San Raffaele Scientific Institute, Milano, Itálie) a současný prezident ECCO prof. Fernando Magro (Hospital de Sao Joao Porto, Portugalsko). 

Na úvod zazněla přednáška prof. Dotan na téma změny paradigmatu léčby IBD s názvem Treatment goals: time to overthrow the status quo. Tématem semináře byla terapie šitá na míru pacientovi s vyzdvihnutím cíleného přístupu „treat to target“ s důrazem na individuální požadavky pacienta a výhodu častých kontrol (tight controls) u pacientů. Tématem celého semináře bylo zdůraznění snahy o navození histologické remise jako nejvyššího cíle terapie, o který bychom se měli v době biologické a inovativní terapie pokoušet.

Následně seminář pokračoval přednáškou prof. Danese To stain, or not to stain?, která byla zaměřena na histologickou diagnostiku tíže onemocnění s důrazem na snahu o zavedení histologické klasifikace aktivity onemocnění do každodenní praxe.

Po krátké pauze proběhla panelová diskuze všech zúčastněních profesorů Your gut reaction: interactive clinical case studies kde na kazuistických příkladech byl ukázán přístup „treat to target“ s aktivním zapojením účastníku semináře a bohatou diskuzí. Proběhla i praktická ukázka histologických skórovacích systému, zejména Nancy Index, Geboes Score a Robarts Indexu.

Na závěr zazněla přednáška prof. Magro Rise of the machines: AI and histology in ulcerative colitis kde byl představen aktuální stav na poli umělé inteligence při histologické diagnostice ulcerózní kolitidy. Umělá inteligence se v gastroenterologii, podobně jako ve všech oborech medicíny, stává každodenním pomocníkem zejména pří endoskopické diagnostice polypoidních lézí tlustého střeva, ale k využití umělé inteligence k histologické diagnostice a zejména rutinní klasifikaci aktivity onemocnění je ještě dlouhá cesta. Každopádně se jedná o další oblast, u které se očekává široké rozšíření umělé inteligence do každodenní praxe. 

Druhý den navazoval praktický kurz s názvem Beyond the scope: Evolution of clinical skills in diagnosing IBD, který byl zaměřený na osvojení si nových teoretických znalostí a trénink praktických dovedností v diagnostice a terapii idiopatických střevních zánětů. Kurz byl veden předními odborníky Fakultní nemocnice Curych pod vedením prof. Gerharda Roglera a také dalšími experty ze švýcarských nemocnic.

Dopoledne bylo zaměřeno na teoretické znalosti s důrazem na terapii šitou na míru pacientovi a také na histologickou remisi včetně rekapitulace nejčastěji používaných histologických skórovacích systému k posouzení histologické aktivity u pacientů s IBD.

Po úvodu navázala první přednáška The need for advancing our diagnostic skills in IBD care, která byla zaměřena na diagnostické možnosti idiopatických střevních zánětů. Následovala přednáška s názvem Ultrasound of the bowel in IBD, kde bylo poukázáno na možnosti využití ultrazvuku v diagnostice a zejména monitorování průběhu a aktivity idiopatických střevních zánětů. Vyzdvižena byla zejména minimální invazivita a zátěž pro pacienta a možnosti využití ultrazvuku jako rychlého diagnostického nástroje v každodenní gastroenterologické praxi u lůžka pacienta. Další přednáška s názvem The need for endoscopy in IBD. When to scope? How to score in clinical practice and clinical trials? Evolution of endoscopic endpoints in UC and CD byla zaměřena na využití endoskopie zejména při monitoringu aktivity onemocnění a byl kladen důraz zejména na hodnocení slizničního hojení jako jednoho z hlavních ukazovatelů remise onemocnění.

Další přednáška s názvem AI for endoscopic assessment for IBD: Ready for primetime? ukázala současné možnosti diagnostiky idiopatických střevních zánětů pomocí umělé inteligence, kde detekce patologických lézí dosahuje vysoké úrovně, ale klasifikace lézí pomocí umělé inteligence potřebuje další zlepšení.

Blok přednášek pak pokračoval třemi přednáškami na téma histologického vyšetřená u pacientů s IBD s názvy Histology in IBD – where are we now, where do we need to go from here…?, Histology: An emerging therapeutic endpoint in UC - …and in CD…? a AI: will the pathologist become useless for the scoring/rating of histology in IBD or in general? kde vystoupil také prof. Viktor Kölzer a které pojednávali o nutnosti histologického vyšetření k posouzení hluboké remise i při endoskopickém slizničním zhojení, zaměřovali se na použití histologických klasifikačních systémů a zdůraznili roli zkušeného patologa při hodnocení biopsií. Poslední přednáška hodnotila aktuální postavení umělé inteligence při histologické diagnostice a došla k podobnému závěru jako prof. Magro předešlí den, že umělá inteligence se určitě dále rozšíří, ale v současné době je zapotřebí strojového učení a velkých databází k dosažení potřebné kvality histologické klasifikace pomocí umělé inteligence.

Po obědě následovala přednáška prof. Matthiase Turina Management of acute severe UC: What’s new in diagnosis/monitoring, medical therapy, and surgery která byla zaměřena na současné postavení chirurgie v terapii idiopatických střevních zánětů a velká část které byla věnovaná chirurgickým technikám včetně obrazové a video dokumentace. Zdůrazněna byla zejména konstrukce Kono-S anastomózy při resekčních výkonech. 

Odpoledne pak následoval nácvik praktických dovedností v menších skupinách spojený s kazuistickými semináři k lepšímu pochopení teoretických znalostí získaných dopoledne. 

Blok jsem zahájil dvěma teoretickými semináři s názvy Interactive case discussion: Optimizing care for your IBD patient – why we should be talking more to our pathologist? a MRI and CT in IBD: How to properly read and interpret your MRI (and not just the radiologist’s report), kde prvním byl zaměřen na histologické možnosti diagnostiky, snahu o důraz na zavedení histologické klasifikace do rutinní každodenní praxe a komunikaci s patologem v nejasných situacích. Seminář byl interaktivní s kazuistickými příklady. V podobném duchu se nesl i druhý seminář, který byl zaměřený na radiologické možnosti diagnostiky a monitorace idiopatických střevních zánětů s důrazem na výhody vyšetření pomocí magnetické rezonance pro její nulovou radiační zátěž a možnost vyšetření tenkého střeva. Byl popsán přístup k hodnocení obrazu a jednotlivých markantů aktivity. 

Následoval pak již praktický seminář Hands-on training and interactive discussion: Endoscopic dilation in IBD (from balloon to bougie) kde jsem si vyzkoušel dilataci stenóz pomocí bužií a také endoskopickou balonovou dilataci.

Na závěr jsem absolvoval další praktický seminář Hands-on training and interactive discussion: Intestinal ultrasound in IBD kde byla možnost nácviku ultrazvukového vyšetření na pacientech s aktivní Crohnovou nemocí se zdůrazněním konkrétních ukazatelů aktivity onemocnění.

Celkově seminář i kurz hodnotím jako informačně velmi přínosné se zaměřením na aktuální trendy v diagnostice, monitoringu a terapii idiopatických střevních zánětů. K výsledku přispěla i velmi přátelská atmosféra s možností diskutovat jak s kolegy, tak i přednášejícími a v neposlední řade také hands-on kurzy pod vedením zkušených lektorů s dostatečným časem na nácvik dovedností a kladení otázek. Účast na semináři i kurzu můžu všem vřele doporučit.

Datum přípravy: 06/2024 // C-APROM/CZ/ENTY/0252

ENTYVIO

 

Zkrácené informace o přípravku:

Název: Entyvio 300 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok (i.v.). Entyvio 108 mg injekční roztok v předplněném peru (s.c.). Složení: Entyvio 300 mgJedna injekční lahvička obsahuje vedolizumabum 300 mg. Po rekonstituci jeden ml obsahuje vedolizumabum 60 mg. Seznam pomocných látek viz SPC. Entyvio 108 mg: Jedno předplněné pero obsahuje vedolizumabum 108 mg v 0,68 ml. Seznam pomocných látek viz SPC. Indikace: Entyvio i.v. + s.c. Léčba dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou (UC) nebo se středně těžkou až těžkou aktivní Crohnovou chorobou (CD), u nichž buď nastala neadekvátní odpověď na konvenční terapii nebo na antagonistu tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNFα), nebo došlo ke ztrátě odpovědi na léčbu, nebo kteří uvedenou léčbu netolerují. Entyvio i.v.: indikován k léčbě dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní chronickou pouchitidou, kteří podstoupili proktokolektomii s ileopouch-anální anastomózou v rámci léčby ulcerózní kolitidy a mají nedostatečnou odpověď na antibiotickou léčbu nebo na ni přestali odpovídat. Dávkování a způsob podání: Entyvio 300 mg: Doporučená dávka je 300 mg podávaných i.v. infuzí v týdnu 0, 2 a 6, a dále pak každých 8 týdnů (viz SPC); Entyvio 108 mg: Subkutánně podávaný vedolizumab (108 mg) je určen pro udržovací léčbu podávanou po alespoň 2 intravenózních infuzích, každé 2 týdny (viz SPC). Bezpečnost a účinnost vedolizumabu u dětí ve věku od 0 do 17 let nebyla dosud stanovena. U starších pacientů se úprava dávkování nevyžaduje. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku. Aktivní závažné infekce, jako jsou tuberkulóza, sepse, cytomegalovirus, listerióza, a oportunní infekce, jako je progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML). Zvláštní upozornění: U pacientů, kterým byl podáván vedolizumab, byly hlášeny reakce související s infuzí (IRR) nebo reakce v místě aplikace a hypersenzitivní reakce. Existuje potenciální zvýšené riziko oportunních infekcí nebo infekcí, pro něž je střevo ochrannou bariérou. Před zahájením léčby musí být pacienti vyšetřeni na tuberkulózu. Souběžné používání přípravku s biologickými imunosupresivy se nedoporučuje. Při léčbě se může pokračovat v očkování neživými vakcínami. Entyvio 300 mg: Všechny pacienty je třeba nepřetržitě sledovat během každé infuze a dále přibližně 1 hodinu (u prvních 2 infuzí 2 hodiny) po ukončení infuze. Lékové interakce: Společné podávání kortikosteroidů, imunomodulátorů a aminosalicylátů nemá klinicky významný účinek na farmakokinetiku vedolizumabu. Živé vakcíny, zejména perorální živé vakcíny, je nutno s vedolizumabem používat s opatrností. Nežádoucí účinkyNejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou infekce (jako jsou nazofaryngitida, infekce horních cest dýchacích, bronchitida, chřipka a sinusitida), bolest hlavy, nauzea, pyrexie, únava, kašel, artralgie. Byly také hlášeny reakce v místě injekce nebo v místě aplikace. Ostatní viz SPC. Zvláštní požadavky na podmínky uchovávání: Entyvio 300 mg:Injekční lahvičku nutno chránit před světlem, uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C) Entyvio 108 mg: Nutno chránit před světlem, Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C) Chraňte před mrazem. Předplněné pero je možno ponechat mimo chladničku v původní krabičce při pokojové teplotě (až do 25 °C) po dobu až 7 dnů. Držitel rozhodnutí o registraci: Takeda Pharma A/S, Delta Park 45, 2665 Vallensbaek Strand, Dánsko. Registrační číslo: EU/1/14/923/001,005-007. Datum poslední revize: Entyvio s.c. – 3/2024. Datum poslední revize Entyvio i.v. – 3/2024 

 

Přípravek Entyvio 300 mg je v indikaci CD a UC hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a je vydáván pouze na lékařský předpis. Přípravek Entyvio 108 mg je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a je vydáván pouze na lékařský předpis. Před předepsáním se seznamte s úplným zněním Souhrnů údajů o přípravcích.

Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na SÚKL nebo společnosti Takeda emailem na AE.CZE@takeda.com