Vážení čtenáři, níže naleznete shrnutí satelitních sympozií Takeda, která proběhla v rámci UEGW 2023.
Gathering intelligence to improve long-term outcomes in ulcerative colitis: new evidence
MUDr. Tomáš Vaňásek, Ph.D., Fakultní nemocnice Hradec Králové
V rámci kongresu UEGW 2023 konaného od 14. do 17. října 2023 se uskutečnilo satelitní symposium firmy TAKEDA věnované ulcerozní kolitidě. Přednášející byli Fernando Magro ( Săo Joăo University Hospital, Porto, Portugalsko) Alessandro Armuzzi (Humanitas University Milan, Itálie) a Bruce Sands (Icahn School of Medicine at Mount Sinai, New York, USA).Tématem symposia bylo osvětlení informací ke zlepšení dlouhodobých výsledků léčby ulcerózní kolitidy se zaměřením na nové poznatky.
Hlavním motivem sympozia bylo „ Překlenutí propasti mezi histologickým nálezem a klinickou praxí“.V úvodním sdělení prof. Armuzzi aktualizoval standardy pro obvyklý vyšetřovací postup zahrnující anamnézu, fyzikální vyšetření, laboratorní testy a endoskopické vyšetření včetně biopsií. Při vyhodnocení úspěšnosti léčby se vzájemně prolínají jak objektivní ukazatele, tak i pacientovo hodnocení vývoje subjektivních příznaků.Po podání úvodní indukční terapie a dosažení ústupu potíží, tedy klinické remise, a úpravy endoskopického nálezu, endoskopické remise, přicházíme k jistému bodu zlomu s přechodem na léčbu udržovací.Avšak jednotlivé typy remise nejsou vždy v souladu: nemocní v klinické remisi mají endoskopickou remisi jen v 54 % případů a histologická remise provází asi 89 % nemocných s úplnou endoskopickou remisí.(1,2,3)
Medicínský pokrok nás vede k poznávání hlubších struktur problému, tj. v tomto případě k potřebě zajistit kompletní zhojení sliznice, což lze histologicky posoudit a ověřit. Cílem je modifikovat průběh onemocnění. Bylo prokázáno, že riziko relapsu u asymptomatických nemocných v multivariantní analýze bylo závislé na jediném faktoru, aktivitě zánětu v histologickém obrazu (4). Hlavním ukazatelem histologické aktivity, zásadním pro použití v běžné klinické praxi, je hodnocení přítomnosti neutrofilních leukocytů ve sliznici. V klinických studiích užívaná skore (Geboes, RHI skore a Nancy index) v současné situaci není pro běžnou klinickou praxi nutné implementovat. Je ale vhodné vykomunikovat s patologem standardizaci popisu tak, aby zásadní prvky vždy byly uvedeny, i když k vlastní kalkulaci skore nepřistoupí.
Prof. Sands téma dále rozšířil o data potvrzující možnost zlepšení průběhu nemoci léčbou vedenou k dosažení definovaného cíle. Zdůraznil fakt, že k dosažení úplného zhojení postiženého tračníku a zajištění prevence komplikací nemoci, zejména vzniku dysplazie a karcinomu, snížení úmrtnosti na ulcerozní kolitidu, snížení nutnosti chirurgické léčby a minimalizaci dopadu na kvalitu života nemocného máme k dispozici jen určité období od diagnózy po zahájení léčby. Je nutné využít medikaci s adekvátním léčebným potenciálem (léky ovlivňující chorobu/ disease modifying drug – DMD). Jejich volba záleží na vyhodnocení rizika konkrétního nemocného, bezpečnostním profilu léčby a možnosti její úhrady. Po dobu léčby je nutné těsně monitorovat průběh choroby. Na několika studiích dokumentoval význam histologického zhojení jako prediktoru dalšího vývoje onemocnění a rizika relapsu (5, 6, 7, 8, 9, 10)
V současnosti je k dispozici i metaanalýza kohortních studií u dospělých nemocných v klinické remisi dokazující, že pokud je dosaženo jak endoskopické tak histologické remise, jsou nemocní vystaveni mnohem menšímu riziku klinického relapsu v porovnání s nemocnými, kde bylo dosaženo pouze klinické remise. Nově je používán termín Disease Clearance, tedy „vymizení choroby“, což je definováno jako současná přítomnost částečného Mayo skore≤ 2, ale bez žádného subskore >1, endoskopického nálezu Mayo skore 0a histologické remise – Nancy skore 0.Histologický nález je z těchto parametrů faktorem nejlépe hodnotícím riziko relapsu. „Vymizení choroby“ je v současnosti kýženým cílem léčby ulcerozní kolitidy.
Z hlediska nemocného lze určit tři stupně léčebného postupu: omezení akutních projevů, modifikace průběhu nemoci ( návrat k normálnímu způsobu života, prevence komplikací ) a udržení dobré kvality života související s UC. I v tomto případě dosažení histologicko-endoskopické remise vedlo k významnému snížení celkové nemocnosti spojené s UC (11).
Z tohoto hlediska je důležité posuzovat plánované klinické studie tak, aby bylo možné dokumentovat histopatologické změny navozené léčbou, nejlépe v komplexu s ostatními parametry tzv. „vymizení nemoci“, příkladem je hodnocení VARSITY (12).
Ke sledování průběhu nemoci v běžné klinické praxi je důležité udržení hodnoty fekálního kalprotektinu pod 250ug/g. Data získaná ve studiích GEMINI a VARSITY ukázala, že nemocní splňující tuto podmínku mají významně vyšší pravděpodobnost docílení klinické, ale i endoskopické a histologické remise a z dlouhodobého hlediska mají 70% snížení rizika kolektomie a 42% snížení rizika hospitalizace v dlouhodobém průběhu (13).
V budoucnu lze doufat, že získáme ještě další nástroje k posouzení slizničního nálezu v reálném čase pomocí konfokální laserové endomikroskopie a endocytoskopie. Přesnější a rychlejší histologické vyhodnocení může být zajištěno zavedením metod umělé inteligence.
Profesor Magro ve svém vystoupení charakterizoval pokroky v léčbě ulcerozní kolitidy a zdůraznil potřebu zavedení histologických parametrů při hodnocení kvalitativních parametrů zavedené léčby. Ukázal, že ačkoliv počet nemocných, kde jsme schopni dosáhnout klinické remise se v posledních letech zvyšuje, podíl nemocných se středně těžkou a těžkou ulcerozní kolitidou se nadále pohybuje kolem 11 % a počet hospitalizací a operací pro toto onemocnění zůstává přibližně stejně vysoký (14).
Závěrem si dovolím shrnout, že sympozium názorně ukázalo potřebnost dosažení a udržení těsné kontroly onemocnění včasným zavedením dostatečně účinné léčby. Definicí úspěchu je tzv. „vymizení choroby“, kdy vymizení symptomatologie je doprovázeno kompletním endoskopickým zhojením (endoskopické Mayo skore 0) a histologickým obrazem ztráty aktivity zánětu ve sliznici. K průběžnému sledování nemocných v udržovací léčbě je zásadní sledování hodnoty kalprotektinu ve stolici, které by nemělo přesáhnout 250 ug/mg. Pokud těchto cílů není dosaženo, nemocní jsou významně ohroženi relapsem, poklesem kvality života a dlouhodobými komplikacemi choroby. Moderní léčebné prostředky nám ve značné míře umožňují dosáhnout těchto cílů. Měli bychom být schopni je naplnit i v každodenní praxi.
Seznam literatury:
- Bryant RV, et al. Gut. 2016;65:408–14;
- Danese S, et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2020;17:1–2;
- Peyrin-Biroulet L, et al. Am J Gastroenterol. 2015;110:1324–38.
- Lobatón T, et al. United European Gastroenterol J. 2018;6:765–72.
- Le Berre C, et al. Gastroenterology. 2021;160:1452–60.e21;
- Magro F, et al. J Crohns Colitis. 2020;14:1503–11;
- Ghiani M, et al. Int J Colorectal Dis. 2021;36:831–40;
- Raine T, et al. J Crohns Colitis. 2022;16:2–17.
- Bitton A, et al. Gastroenterology. 2001;120:13–20.
- Magro F, et al. Clin Gastroenterol Hepatol. 2021;19:2567–76.e9.
- Verstockt B, et al. J Crohns Colitis. 2023;17:1046–54.
- Peyrin-Biroulet L, et al. Gastroenterology. 2021;161:1156–67.e3
- Dulai PS, et al. Clin Gastroenterol Hepatol. 2023;21:456–66.e7
- Burisch J, et al. J Crohns Colitis. 2018;13:198-208.
Datum přípravy: 12/2023
C-APROM/CZ/ENTY/0203
Achieving control in Crohn’s disease: Today and tomorrow
MUDr. Mgr. Jaroslav Maceček, Ph.D., MBA , Nemocnice AGEL Prostějov
Potenciálními cíli v léčbě Crohnovy choroby jsou zlepšení symptomů nemoci, slizniční hojení, vyvarování se léčby kortikosteroidy, snížení rizika infekcí, průběh choroby bez nutnosti hospitalizace nebo operace, s minimalizací rizika karcinogeneze a cíl prozatím nedosažitelný, a to je vyléčení pacienta (1,2).
I pacienti s asymptomatickou Crohnovou chorobou mají více než dvakrát větší riziko hospitalizace oproti zdravé populaci (3). Cílená léčba v podobě biologických preparátů a malých molekul jsou prozatím nejúčinnější v udržení dlouhodobé remise i s ohledem na prozatím chybějící kurativní potenciál. Při jejich nasazení je nutné zvážit efektivitu léčby založenou na EBM, rozsah postižení, trvání choroby, věk a nežádoucí účinky léčby. Z rozsáhlé metaanalýzy Shaha z roku 2016 signifikantně vyplývá, že slizniční hojení je hlavním cílem při udržení dlouhodobé klinické remise (p<0.00001) (4).
Cílená (biologická) léčba, která je nasazena včas, a to již první 3 roky od stanovení diagnózy Crohnovy choroby redukuje pravděpodobnost chirurgického zákroku (p=0.013) a progresi choroby až o 50 % (p=0.034) (5). Pro jednotlivé biologické preparáty existují relevantní studie, kde byla primárním terapeutickým cílem endoskopická odpověď.
Klinická účinnost jednotlivých biologik závisí také výrazně na lokalizaci choroby (6). Vedolizumab se zdá být vhodným preparátem v první linii léčby, který má horší účinnost v nastolení klinické remise a slizničního hojení, pokud je nasazen až ve druhé linii po léčbě anti-TNF alfa. Naopak se zdá, že by jeho použití v první linii nemělo ovlivňovat účinnost anti-TNF alfa nasazené ve druhé linii (7). U vedolizumabu byly zjištěny a zakalkulovány do přehledné tabulky některé faktory predikce terapeutické odezvy k tomuto preparátu, které lze jednoduše uplatnit v klinické praxi v podobě tzv. CDST skóre (8).
- Turner D, et al. Gastroenterology. 2021;160:1570–83;
- Le Berre C, et al. Gastroenterology. 2021;160:1452–60.e21.
- Click B, et al. Inflamm Bowel Dis. 2015;21:2254–61.
- Shah SC, et al. Aliment Pharmacol Ther. 2016;43:317–33.
- Hamdeh S, et al. Inflamm Bowel Dis. 2020;26:1808–18.
- Dulai PS, et al. Clin Gastroenterol Hepatol. 2019;17:2634–43.
- Bressler B, et al. J Crohns Colitis. 2021;15:1694–706.
- Dulai PS, et al. Aliment Pharmacol Ther. 2020;51:553–64
Datum přípravy: 12/2023
C-APROM/CZ/ENTY/0204
ENTYVIO
Zkrácené informace o přípravku:
Název: Entyvio 300 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok (i.v.). Entyvio 108 mg injekční roztok v předplněném peru (s.c.). Složení: Entyvio 300 mg: Jedna injekční lahvička obsahuje vedolizumabum 300 mg. Po rekonstituci jeden ml obsahuje vedolizumabum 60 mg. Seznam pomocných látek viz SPC. Entyvio 108 mg: Jedno předplněné pero obsahuje vedolizumabum 108 mg v 0,68 ml. Seznam pomocných látek viz SPC. Indikace: Entyvio i.v. + s.c. Léčba dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou (UC) nebo se středně těžkou až těžkou aktivní Crohnovou chorobou (CD), u nichž buď nastala neadekvátní odpověď na konvenční terapii nebo na antagonistu tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNFα), nebo došlo ke ztrátě odpovědi na léčbu, nebo kteří uvedenou léčbu netolerují. Entyvio i.v.: indikován k léčbě dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní chronickou pouchitidou, kteří podstoupili proktokolektomii s ileopouch-anální anastomózou v rámci léčby ulcerózní kolitidy a mají nedostatečnou odpověď na antibiotickou léčbu nebo na ni přestali odpovídat. Dávkování a způsob podání: Entyvio 300 mg: Doporučená dávka je 300 mg podávaných i.v. infuzí v týdnu 0, 2 a 6, a dále pak každých 8 týdnů (viz SPC); Entyvio 108 mg: Subkutánně podávaný vedolizumab (108 mg) je určen pro udržovací léčbu podávanou po alespoň 2 intravenózních infuzích, každé 2 týdny (viz SPC). Bezpečnost a účinnost vedolizumabu u dětí ve věku od 0 do 17 let nebyla dosud stanovena. U starších pacientů se úprava dávkování nevyžaduje. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku. Aktivní závažné infekce, jako jsou tuberkulóza, sepse, cytomegalovirus, listerióza, a oportunní infekce, jako je progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML). Zvláštní upozornění: U pacientů, kterým byl podáván vedolizumab, byly hlášeny reakce související s infuzí (IRR) nebo reakce v místě aplikace a hypersenzitivní reakce. Existuje potenciální zvýšené riziko oportunních infekcí nebo infekcí, pro něž je střevo ochrannou bariérou. Před zahájením léčby musí být pacienti vyšetřeni na tuberkulózu. Souběžné používání přípravku s biologickými imunosupresivy se nedoporučuje. Při léčbě se může pokračovat v očkování neživými vakcínami. Entyvio 300 mg: Všechny pacienty je třeba nepřetržitě sledovat během každé infuze a dále přibližně 1 hodinu (u prvních 2 infuzí 2 hodiny) po ukončení infuze. Lékové interakce: Společné podávání kortikosteroidů, imunomodulátorů a aminosalicylátů nemá klinicky významný účinek na farmakokinetiku vedolizumabu. Živé vakcíny, zejména perorální živé vakcíny, je nutno s vedolizumabem používat s opatrností. Nežádoucí účinky: Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou infekce (jako jsou nazofaryngitida, infekce horních cest dýchacích, bronchitida, chřipka a sinusitida), bolest hlavy, nauzea, pyrexie, únava, kašel, artralgie. Byly také hlášeny reakce v místě injekce nebo v místě aplikace. Ostatní viz SPC. Zvláštní požadavky na podmínky uchovávání: Entyvio 300 mg:Injekční lahvičku nutno chránit před světlem, uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C) Entyvio 108 mg: Nutno chránit před světlem, Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C) Chraňte před mrazem. Předplněné pero je možno ponechat mimo chladničku v původní krabičce při pokojové teplotě (až do 25 °C) po dobu až 7 dnů. Držitel rozhodnutí o registraci: Takeda Pharma A/S, Delta Park 45, 2665 Vallensbaek Strand, Dánsko. Registrační číslo: EU/1/14/923/001,005-007. Datum poslední revize: Entyvio s.c. – 3/2024. Datum poslední revize Entyvio i.v. – 3/2024
Přípravek Entyvio 300 mg je v indikaci CD a UC hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a je vydáván pouze na lékařský předpis. Přípravek Entyvio 108 mg je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a je vydáván pouze na lékařský předpis. Před předepsáním se seznamte s úplným zněním Souhrnů údajů o přípravcích.
Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na SÚKL nebo společnosti Takeda emailem na AE.CZE@takeda.com
ALOFISEL
krácené informace o léčivém přípravku
Název: Alofisel 5 x 106 buněk/ ml injekční disperze. Složení: Darvadstrocel je výtažek expandovaných alogenních lidských mezenchymálních dospělých kmenových buněk odvozených z adipózní tkáně (expandované adipózní kmenové buňky – eASC). Jedna injekční lahvička obsahuje 30 x 106 buněk (eASC) v 6 ml disperze, což odpovídá koncentraci 5 x 106 buněk/ml. Seznam pomocných látek viz SPC. Indikace: Léčba komplexních perianálních píštělí u dospělých pacientů s neaktivní/mírně aktivní luminální Crohnovou nemocí, kdy píštěle nevykazují adekvátní odpověď minimálně na jednu konvenční nebo biologickou léčbu. Přípravek Alofisel se má používat pouze k ošetření píštělí. Dávkování a způsob podání: Jedna dávka darvadstrocelu sestává ze 120 x 106 buněk dodávaných ve 4 injekčních lahvičkách. K léčbě až dvou interních otvorů a až tří externích otvorů je třeba podat celý obsah 4 injekčních lahviček. Účinnost nebo bezpečnost při opakovaném podání přípravku Alofisel nebyly stanoveny. Bezpečnost a účinnost darvadstrocelu u dětí a dospívajících ve věku do 17 let nebyly stanoveny. U starších pacientů nebo u pacientů se zhoršenou funkcí jater nebo ledvin není nutná úprava dávky. Ošetření píštělí před aplikací a vlastní způsob aplikace přípravku Alofisel viz SPC. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou látku, hovězí sérum nebo kteroukoli pomocnou látku. Zvláštní upozornění: Musí platit požadavky na sledovatelnost léčivých přípravků určených k buněčné léčbě. Pro zajištění sledovatelnosti je nutné po dobu 30 let od uplynutí doby použitelnosti uchovávat název přípravku, číslo šarže a jméno léčeného pacienta. Alofisel může obsahovat stopová množství gentamicinu nebo benzylpenicilinu a streptomycinu. Nedoporučuje se lokální anestezie, protože není znám účinek anestetik na injekčně podávané buňky. Injekce jakékoli jiné látky než roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) do píštělových traktů není povoleno před injekcí přípravku Alofisel, během injekce ani po injekci, protože to může mít nepříznivý vliv na životaschopnost buněk a tím i na účinnost léčby. Přípravek Alofisel nesmí být podáván jehlou tenčí než 22G. Protože přípravek Alofisel obsahuje živé kmenové buňky, nelze ho sterilizovat, a proto existuje riziko přenosu infekčních agens. Zdravotničtí pracovníci, kteří podávají darvadstrocel, musí tedy u pacientů sledovat známky a příznaky infekce a v případě potřeby infekci vhodným způsobem léčit. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce: Přítomnost klinicky relevantních koncentrací přípravků podávaných při konvenční léčbě Crohnovy nemoci (infliximab, methotrexát a azatioprin) nemá vliv na životaschopnost buněk a na imunomodulační funkci přípravku Alofisel. Těhotenství a kojení:* Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo ukončit/přerušit podávání přípravku Alofisel. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje: Darvadstrocel nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Nežádoucí účinky:* Nejčastějšími nežádoucími účinky byly perianální absces, proktalgie a anální píštěl, přičemž nejčastěji hlášenými závažnými nežádoucími účinky byly anální absces a anální píštěl. Ostatní viz SPC. Doba použitelnosti: 72 hodin. Zvláštní požadavky na podmínky uchovávání: Uchovávejte při teplotě od 15 °C do 25 °C, po celou dobu až do podání ve vnějším obalu, aby byl chráněn před světlem a vlhkostí, a uvnitř přepravního kontejneru. Kontejner chraňte před chladem nebo mrazem a mimo dosah zdrojů tepla a přímých zdrojů světla. Neozařujte nebo jinak nesterilizujte. Držitel rozhodnutí o registraci: Takeda Pharma A/S, Delta Park 45, 2665 Vallensbaek Strand, Dánsko. Registrační číslo: EU/1/17/1261/001. Datum první registrace: 23. 3. 2018. Datum revize textu: 09/2023.
Přípravek je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a je vydáván pouze na lékařský předpis. Před předepsáním se seznamte s úplným zněním Souhrnu údajů o přípravku.
*Všimněte si, prosím, změn v informacích o léčivém přípravku.
REVESTIVE
Zkrácené informace o léčivém přípravku
Revestive 1,25 mg prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok
Revestive 5 mg prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok
Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8 SPC.
Složení: Jedna injekční lahvička s práškem obsahuje 1,25 mg, resp.5 mg teduglutidu. Po rekonstituci jedna injekční lahvička obsahuje 1,25 mg teduglutidu v 0,5 ml roztoku, což odpovídá koncentraci 2,5 mg/ml, resp.5mg teduglutidu v 0,5ml roztoku, což odpovídá koncentraci 10mg/ml. Seznam pomocných látek viz SPC. Indikace: Léčba pacientů ve věku od 4 měsíců korigovaného gestačního věku se syndromem krátkého střeva (Short Bowel Syndrome, SBS). Stav pacientů by měl být po uplynutí období pooperační adaptace střeva stabilní. Dávkování a způsob podání: Doporučená dávka Revestivu je 0,05 mg/kg tělesné hmotnosti jednou denně. Objemy injekce pro aplikaci ve vztahu k tělesné hmotnosti jsou uvedeny v SPC. Rekonstituovaný roztok má být podáván subkutánní injekcí jednou denně, a to střídavě do jednoho ze čtyř kvadrantů břicha. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou/kteroukoli pomocnou látku/stopová rezidua tetracyklinu. Aktivní nebo suspektní malignita.Pacienti s anamnézou výskytu maligního onemocnění gastrointestinálního traktu včetně hepatobiliárního systému a pankreatu v posledních pěti letech Upozornění: Dospělí: Kolorektální polypy: Při zahájení léčby Revestivem je třeba provést kolonoskopii, včetně odstranění polypů. V průběhu prvních 2 let léčby se doporučují kolonoskopické kontroly jednou ročně, následně minimálně v pětiletých intervalech (nebo alternativní zobrazovací metody). V případě výskytu malignity musí být léčba přerušena. Neoplazie gastrointestinálního traktu *: U pacientů s SBS byla pozorována tvorba polypů tenkého střeva byla během několika měsíců po zahájení léčby teduglutidem. Z tohoto důvodu se před léčbou a v jejím průběhu doporučuje endoskopie horního gastrointestinálního traktu nebo jiné zobrazovací metody. V případě výskytu malignity musí být léčba přípravkem přerušena Je třeba přehodnotit nutnost další léčby v případě výskytu symptomů vázaných na: žlučník, žlučové cesty, slinivku břišní, rekurentní výskyt střevní obstrukce. Přetížení krevního oběhu tekutinami/dehydratace: Vzhledem ke zvýšené absorpci tekutin je třeba pacienty s kardiovaskulárním onemocněním, jako např. srdeční nedostatečností a hypertenzí, monitorovat s ohledem na přetížení oběhu tekutinami, a to především při zahájení léčby. V klinických hodnoceních bylo pozorováno kongestivní srdeční selhání. Pacienti s SBS mají sklon k dehydrataci, která může vést k akutnímu selhání ledvin. U pacientů léčených přípravkem Revestive má být míra parenterální podpory snižována opatrně a nemá se ukončit náhle. Pacienty, kterým jsou podávány souběžně perorální léčivé přípravky vyžadující titraci nebo přípravky s úzkým terapeutickým indexem, je třeba pečlivě sledovat kvůli možné zvýšené absorpci.Pediatrická populace: viz také obecná opatření pro dospělé v tomto bodě. U všech dětí a dospívajících má být před zahájením léčby proveden test okultního krvácení do stolice, po dobu užívání, následně každý rok. Kolonoskopické/sigmoideoskopické vyšetření je požadováno, pokud existuje důkaz nevysvětlitelné přítomnosti krve ve stolici, dále se doporučuje po jednom roce léčby a každých 5 let, nebo pokud se objeví nové nebo nevysvětlitelné gastrointestinální krvácení. Při každém podání Revestivu se důrazně doporučuje zaevidovat jméno a číslo šarže přípravku, aby se zachovala spojitost mezi pacientem a šarží přípravku. Interakce: Nebyly provedeny žádné klinické farmakokinetické studie lékových interakcí. Hlavní nežádoucí účinky: Nejčastěji uváděnými nežádoucími účinky byly bolest břicha a distenze, infekce dýchacích cest, nauzea, reakce v místě vpichu, bolest hlavy a zvracení. Přibližně 38 % léčených pacientů se stomií zaznamenalo komplikace související s gastrointestinální stomií. Ostatní viz SPC. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje: Revestive má malý vliv na schopnost řídit, jezdit na kole nebo obsluhovat stroje. Uchovávání: Revestive 1,25mg: uchovávejte v chladničce (2 °C – 8 °C). Chraňte před mrazem. Revestive 5mg: uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před mrazem.
Držitel rozhodnutí o registraci: Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch, Dublin, Irsko.
Registrační čísla: EU/1/12/787/001-003
Poslední revize SPC: 07/2024
*Všimněte si, prosím, změn v informacích o léčivém přípravku.
Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.
Léčivý přípravek je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Úplné znění SPC naleznete na www.sukl.cz.
Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na SÚKL nebo společnosti Takeda emailem na AE.CZE@takeda.com. Podezření na nežádoucí účinky hlaste také podle národních legislativních požadavků.