Satelitní sympózium společnosti Takeda – Zprávy z Neuromuskulárního kongresu

Vážení čtenáři, níže naleznete shrnutí satelitního sympozia Takeda, které proběhlo v rámci XVII. českého a slovenského neuromuskulárního kongresu v Brně

 

Nová alternativa v udržovací terapii CIDP pomocí LP Hyqvia (fSCIG) 

prof. MUDr. Josef Bednařík, CSc., MUDr. Radim Mazanec, Ph.D., MUDr. Jana Junkerová

Brightcove Video

Udržovací léčba CIDP pomocí subkutánní IG terapie 

Chronická zánětlivá demyelinizační neuropatie (CIDP) je imunopatologicky zprostředkované onemocnění postihující myelin periferních nervů. Základem úspěšného managementu tohoto onemocnění je včasná a správná diagnostika. Pozdní stanovení diagnózy je totiž spojeno s ireverzibilní axonální ztrátou, jež vede ke kumulované disabilitě. Díky standardizaci diagnostických algoritmů se daří zkracovat dobu mezi manifestací příznaků a stanovením diagnózy. Tlak na diagnostickou bdělost je dán také novými účinnými léčebnými možnostmi. 

 

Na dubnovém XVII. českém a slovenském neuromuskulárním kongresu v Brně proběhlo satelitní sympozium, jehož cílem bylo shrnout současné postupy v diagnostice CIDP a představit první klinické zkušenosti s facilitovanými subkutánními imunoglobuliny (fSCIG), které jsou v České republice dostupné a jsou hrazeny jako léčivý přípravek HyQvia.

 

Diagnostický postup u CIDP

MUDr. Radim Mazanec, Ph.D., z Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, Praha, připomněl, že včasná a správná diagnostika CIDP je základem úspěchu v boji s tímto závažným onemocněním. Na přelomu 80. let minulého století měla až pětina pacientů s CIDP jinou diagnózu (Dyck et al., Ann Neurol. 1981). Podle podstatně novějších dat (Dimachkie et al., Curr Treat Options Neurol. 2013) to však byla téměř polovina pacientů referovaných do neuromuskulárního centra. Díky moderním doporučeným postupům se nicméně zkracuje doba mezi manifestací příznaků a stanovením diagnózy. „V roce 2008 to bylo až 38 měsíců, o sedm let později 11 měsíců a v roce 2018 se doba zkrátila, konkrétně v kohortě slovenských pacientů, na sedm měsíců. Standardizace diagnostických algoritmů tedy má význam,“ zdůraznil MUDr. Mazanec. Je známo, že pozdní diagnostika je spojena s ireverzibilní axonální ztrátou, jež vede ke kumulované disabilitě pacienta, ztrátě schopnosti pracovat a k trvalému a výraznému zhoršení kvality života. Jinak řečeno, platí, že čas je axon (time is axon). Bez rizik ale není ani opačná situace, tedy falešně pozitivní diagnóza, ke které častěji dochází u variant CIDP. Následkem bývá dlouhodobá imunoterapie špatně určeného onemocnění, riziko nežádoucích účinků a samozřejmě neodůvodněné finanční náklady. 

Udávaná prevalence CIDP se pohybuje v rozmezí 1,97–7/100 000. Může se rozvinout v jakémkoli věku, nejčastěji však mezi 40. a 60. rokem života, a častěji postihuje muže. Pro diagnostiku CIDP bohužel chybí specifický biomarker, takže diagnostika může být obtížná. CIDP může mít chronický progresivní nebo recidivující průběh postihující senzitivní a motorické nervy, zatímco poškození kraniálních nervů nebo klinicky významné postižení autonomního systému je méně časté. 

Snaha nedělat chyby a léčit včas vedla k aktualizaci doporučených postupů před třemi lety (Van Den Bergh et al., EAN/Peripheral Nerve Society guidelines 2021). Senzitivita kritérií pro CIDP se zde pohybuje na úrovni 81 procent a u možné CIDP 88 procent, specificita pak na úrovni 97 procent a 86 procent, resp. jak dodal MUDr. Mazanec, kvalita těchto kritérií byla následně potvrzena validačními studiemi (Rajabally 2022, Doneddu 2022). 

Zmíněné guidelines rozlišují dva typy CIDP, tzv. typickou CIDP (tvoří nadpoloviční většinu případů) a tzv. CIDP varianty (zbylý podíl případů), z pohledu diagnostické jistoty hovoří o CIDP a možné CIDP. Diagnostika se opírá o klinické příznaky, elektrodiagnostické testy (EMG) a laboratorní testy. 

Typická CIDP nejčastěji začíná paresteziemi a slabostí distálních končetin vedoucí k poruchám chůze. V klinickém vyšetření je přítomen obraz symetrické slabosti proximálních nebo distálních svalů bez atrofie, senzitivní deficity a snížené nebo chybějící myotatické reflexy. Průběh onemocnění může být chronicko-progresivní (> 8 týdnů) nebo relabující-remitující. Ve zhruba 16 procentech případů se CIDP může projevit akutním nástupem během čtyř týdnů (A-CIDP). V praxi složitější může být diagnostika variant CIDP, kterých aktuální guidelines rozlišují pět. Distální CIDP je spojena s distální poruchou čití a slabostí dolních končetin. Multifokální CIDP se senzitivním deficitem a svalovou slabostí, obvykle asymetricky, v multifokální distribuci, predominantně na horní končetině.

Třetí fenotyp, fokální CIDP, způsobuje senzitivní deficit a svalovou slabost pouze na jedné končetině. Pro motorickou CIDP jsou typické motorické symptomy bez poruchy čití a pro senzitivní CIDP pak senzitivní symptomy bez poruchy motoriky. „Pozor, u senzitivní CIDP často dochází k přechodu do typické CIDP,“ upozornil MUDr. Mazanec a dodal, že mezi CIDP podle doporučených postupů definitivně nepatří IgM paraproteinémie s anti-MAG Ab, chronická dysimunitní senzitivní polyradikulitida (CISP) a nodo/paranodopatie. Nodopatie je protilátkami zprostředkované onemocnění, které je cíleno na proteiny ze skupiny neurofascinů v oblasti nodální a paranodální. Tito pacienti sice splňují klinická a elektrodiagnostická kritéria pro CIDP, ale liší se tím, že mívají často akutní nástup, tremor, až imobilizující ataxii, častěji postižení hlavových nervů, především ale u nich nefunguje prvoliniová imunoterapie.

„Mezinárodní guidelines se velmi zabývají elektrodiagnostickými kritérii CIDP. Zdůraznil bych, že čím víc nervů vyšetříme, tím vyšší je šance na správnou diagnózu. Má jít o minimálně čtyři motorické a čtyři senzitivní nervy. Guidelines také zavádějí pro kritérium kondukčního bloku redukci amplitudy proximálního CMAP, tedy sumárního akčního potenciálu svalu, o 30 procent,“ řekl MUDr. Mazanec. Důležité je podle něj ale také hodnocení trvání distálního CMAP v závislosti na nastavení dolních filtrů. Pro možnou CIDP guidelines zmiňují možnost existence tzv. sural sparing pattern, kdy pacient má abnormální nálezy na horních končetinách. Guidelines přinášejí i další informace, např. že normální koncentrace likvoru nevylučuje diagnózu CIDP, zdůrazňují diagnostickou roli především zobrazovacích metod – aktuálně je trendem sonografické vyšetřování periferních nervů. Nezbytnou součástí diagnostiky už není nervová biopsie, provádí se jen v odůvodněných individuálních případech, zejména tam, kde chybějí jasná kritéria klinická nebo laboratorní. Významně se doporučuje hodnocení efektu léčby klinimetricky, s využíváním více druhů škál. 

„Závěrem je důležité shrnout, na co dát v diagnostice CIDP pozor. Chybí nám specifický biomarker, proto je doporučeno při diagnostice využít aktuální guidelines a postupovat podle nich. Měli bychom se vyhnout pozdní diagnostice, v tomto ohledu je třeba dávat pozor na varianty CIDP, využít podpůrné diagnostické procedury a v případě nejistoty pacienty vyšetřit opakovaně. Nemůžeme ale zapomínat ani na riziko falešně pozitivní diagnózy – je třeba vytipovat rizikové mimics diagnózy, opět dát pozor na varianty CIDP a pečlivě hodnotit účinnost léčby,“ uzavřel MUDr. Mazanec.

 

fSCIG jako nový přístup v léčbě CIDP

Subkutánní imunoglobuliny (SCIG) jsou léčivé přípravky obsahující humánní imunoglobuliny, určené k subkutánní, případně intramuskulární aplikaci. Podávají se léčebně v podobných indikacích jako intravenózní imunoglobuliny (IVIG), tedy u primárních a sekundárních imunodeficitů a autoimunitních onemocnění. Jak ovšem podotkl prof. MUDr. Josef Bendařík, CSc., z Neurologické kliniky FN Brno, SCIG mají oproti IVIG určité přednosti. U kterých pacientů je vhodné uvažovat o léčbě SCIG, případně facilitovanými SCIG (fSCIG)? Podle prof. Bednaříka u pacientů, kteří reagovali na léčbu IVIG a jsou na této udržovací léčbě stabilní. Terapie fSCIG je specifická tím, že obsahuje navíc rekombinantní hyaluronidázu. Dvoufázová aplikace umožňuje v jednom sezení aplikovat větší množství SCIG, a tím i prodloužit v případě potřeby aplikační interval, který je obvykle 1× týdně, až na 1x za čtyři týdny.

Biologická dostupnost subkutánního podání je asi 65 až 70 procent ve srovnání s intravenózním podáním (měřeno koncentrací v séru), a to při dávkování 1× za týden. U fSCIG je to ovšem 93 procent, a to při zmíněném aplikačním intervalu 1× za tři až čtyři týdny. 

Jak už bylo řečeno, k přechodu na SCIG jsou vhodní pacienti, kteří jsou stabilní na udržovací léčbě IVIG. Konkrétně jde o několik klinických situací. „Pro léčbu SCIG jsou vhodní nemocní s ANMD, u nichž dochází na konci cyklu k objevení neurologického deficitu nebo jeho zhoršení před aplikací a zlepšení po aplikaci. Hovoříme o ‚jo-jo‘ efektu. Léčebnou strategií je zde zkrácení intervalu, zvýšení dávky nebo přechod na SCIG,“ uvedl prof. Bednařík. Aplikace SCIG v těchto případech tedy probíhá v kratších intervalech, ale i ve vyšší dávce (fSCIG), která vede k menšímu kolísání koncentrace IG v séru, a tím ke stabilizaci klinického stavu, prevenci zhoršení deficitu a zlepšení kvality života.

Druhý důvod pro přechod na SCIG nastává, když je třeba snížit intenzitu a frekvenci systémových nežádoucích účinků a přítomná rizika aplikace IVIG. Lokální nežádoucí účinky (zarudnutí, otok, svědění) jsou u SCIG sice časté, ale méně významné. Systémové efekty (zejména cefalea, nauzea) jsou méně časté. Markvardsen et al. (2015) porovnávali frekvenci a intenzitu cefaley a nauzey mezi léčbou IVIG a SCIG u pacientů s MMN a CIDP a zjistili signifikantně nižší intenzitu obou symptomů při léčbě SCIG i častější absenci těchto symptomů. Přechod z IVIG na SCIG může vést k normalizaci koncentrace hemoglobinu (Markvardsen et al., 2017). 

Převedení na SCIG se doporučuje také u pacientů s kardiovaskulárními riziky (tromboembolické příhody, srdeční selhání, hypertenzní krize). Dalším důvodem může být nemožnost udržení spolehlivého dlouhodobého intravenózního přístupu nebo osobní preference pacienta a zájem o tzv. self-administraci v domácím prostředí – zejména u mladších a pracovně a sociálně aktivních pacientů. Tato léčba šetří pacientův čas, je flexibilní a vede ke zvýšení kvality života. Důležitým předpokladem ovšem je, že pacient terapii SCIG toleruje a je schopen po počátečním zaškolení zajistit aplikaci SCIG v domácím prostředí. Jak zdůraznil prof. Bednařík, několik studií prokázalo nižší náklady udržovací léčby SCIG při přechodu z IVIG, zejména díky ušetření nepřímých nákladů (není nutná hospitalizace, odpadá nutnost dopravy do zdravotnického zařízení a zdravotnický dohled během aplikace).

Účinky SCIG u pacientů s CIDP prokázala již studie PATH (Lancet Neurology 2018), na jejímž základě byla schválena léčba 20% SCIG u pacientů s CIDP. Ve studii se jednalo o aplikaci 20% SCIG 1× týdně v dávce 0,2 nebo 0,4 g/kg týdně. Obě dávky se ukázaly dobře tolerovány a vedly k signifikantně nižšímu procentu relapsů (0,4 g – 33 %; 0,2 g  39 %) ve srovnání s placebem (63 %) během 24 týdnů léčby. Redukce rizika u nižší dávky byla 25% a u vyšší dávky 30%. 

V roce 2023 byla publikována registrační studie přípravku HyQvia, ADVANCE-CIDP 1 (Bril et al., J Peripher Nerv Syst. 2023). Šlo o dvojitě slepou, placebem kontrolovanou studii fáze III. Cílem bylo vyhodnotit efekt a bezpečnost léčby fSCIG, humánním 10% imunoglobulinem G s rekombinantní lidskou hyaluronidázou, v prevenci relapsu CIDP. Zařazeni byli pacienti s jistou nebo pravděpodobnou CIDP a INCAT 0–7, kteří byli ≥ 12 týdnů léčeni IVIG. Po ukončení léčby IVIG byli pacienti randomizováni v poměru 1 : 1 do skupiny fSCIG nebo placebo a léčeni po dobu šesti měsíců nebo do objevení relapsu. Primárním cílem studie byl podíl pacientů s relapsem CIDP, sekundárními cíli byly čas do relapsu a bezpečnost léčby. Ukázalo se, že poměr relapsů byl přes 30 procent u placeba, u fSCIG přibližně 10 procent. Spektrum nežádoucích účinků bylo oproti placebu častější, zejména bolest hlavy, hypertenze či závratě, celkově byl ale výskyt poměrně nízký. Závažné nežádoucí účinky byly dokonce méně časté než na placebu. „Na základě těchto výsledků dostal léčivý přípravek HyQvia registraci u Evropské lékové agentury v indikaci chronické zánětlivé demyelinizační polyneuropatie,“ konstatoval prof. Bednařík. Přesněji, tento léčivý přípravek je indikován jako imunomodulační léčba dospělých, dětí a dospívajících u CIDP jako udržovací léčba po stabilizaci s IVIG. Dle SÚKL je léčba tímto přípravkem jako udržovací léčba hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění u pacientů s CIDP, u kterých má léčba IVIG závažné nežádoucí účinky nebo nemá dostatečný efekt, zejména dochází-li k periodickému kolísání stavu pacienta se zhoršením neurologického deficitu i subjektivních obtíží před další aplikací IVIG, a současně u nich není vhodná léčba kortikosteroidy. 

„Z řady důvodů pro přechod na léčbu fSCIG se dostaly do úhrady jen dva, tedy kolísání stavu pacienta a nežádoucí účinky. Nepatří sem např. nemožnost udržení i.v. přístupu nebo osobní preference pacienta bez jiného závažného důvodu,“ podotkl prof. Bednařík. Na závěr přítomné odborníky informoval, že byla spuštěna inovovaná verze původního registru zaměřeného na autoimunitní neuropatie. Registr RESTAND (REgister of SelecTed Autoimmune Neuromuscular Disorders) je nástupcem a pokračovatelem registru AINSO. V současnosti obsahuje oddělené databáze pro GBS, MMN, CIDP a nodo/paranodopatie. Pro neuromuskulární centra a případně další pracoviště, která uzavřela smlouvu na zadávání údajů do registru, bylo zadávání nových pacientů zahájeno v dubnu 2024.

 

Klinické zkušenosti s fSCIG

O praktických aspektech léčby fSCIG na sympoziu hovořila MUDr. Jana Junkerová z Neurologické kliniky FN Ostrava. Zopakovala, že facilitovaná forma SCIG je dnes preferovanou a velmi účinnou formou terapie. Popsala, že přítomná hyaluronidáza dokáže rozvolnit extracelulární matrix a podpořit tak absorpci velkých molekul, jako jsou imunoglobuliny (IG). Je tak možné aplikovat větší objem IG, je podpořeno vstřebávání, zlepšuje se farmakodynamika aplikované látky. Hyaluronidáza se aplikuje těsně před samotnými IG, a to stejnou jehlou, nejčastěji do oblasti břicha a stehna. Při aplikaci většího objemu je důležité mít infuzní pumpu, rychlost podání IG se pohybuje kolem 300 ml/h. Facilitace hyaluronidázou totiž umožní aplikovat velké objemy IG, až 600 ml. „Množství se uvolňuje rovnoměrně, nedochází ke kolísání sérových koncentrací,“ ujistila MUDr. Junkerová. Používá se stejná celková měsíční dávka, odvozená od tělesné hmotnosti pacienta, nejčastěji 0,4–0,8 g/kg/měsíc. fSCIG jsou vhodné pro děti, dospělé, seniory, lze aplikovat i těhotným a kojícím ženám.

„V praxi můžeme pozorovat mírné nežádoucí účinky, nejčastěji flu-like, kterým ovšem lze i předejít podáním antihistaminik nebo NSA. Většina nežádoucích účinků je lokálních a souvisí s objemem podávané látky. V místě vpichu mohou pacienti pociťovat dyskomfort, svědění, může se objevit otok a zarudnutí,“ popsala MUDr. Junkerová. Dodala, že může dojít i k tzv. sběhnutí objemu tekutiny do podkoží, pokud je léčba aplikována ve vertikální poloze. Jde však o přechodný stav, který odezní do druhého dne, a lze mu předejít polohováním v průběhu aplikace léku a po ní. Proti hyaluronidáze se mohou vytvořit protilátky. Jak ale ubezpečila MUDr. Junkerová, nejsou neutralizační a jedná se především o akademické zjištění, nedochází ke zvýšení podílu nežádoucích účinků. „fSCIG jsou bezpečné, je možné je podávat i u pacientů s anamnézou celkové reakce na IVIG,“ doplnila. Subkutánní podávání IG je šetrnější forma léčby pro pacienty polymorbidní, pacienty s chorobami oběhového systému, s renální insuficiencí či rizikem trombózy, s obtížným žilním přístupem. Jde přitom o podání rovnocenné i.v. aplikaci.

Už bylo uvedeno, že SCIG je možné podávat v domácím prostředí. MUDr. Junkerová tuto modalitu hodnotí pozitivně, neboť snižuje četnost návštěv zdravotnických zařízení a šetří jak čas pacienta, tak kapacity infuzních stacionářů či hospitalizačních míst: „Pacient si může léčbu aplikovat flexibilně, doma i na cestách, mimo pracovní dobu. Recepty posíláme pacientovi na mobil, lék si může vyzvednout v regionálních lékárnách. Na kontroly k nám dochází tudíž jen jednou za půl roku.“ V praxi funguje, díky podpoře společnosti Takeda, program IMUNO-CARE. Mobilní edukační sestra učí pacienty self-aplikaci, nejprve v rámci centra a pak nemocné jednou až dvakrát navštíví doma. Pacienti si vedou speciální deník, kam zaznamenávají aplikace, čísla šarže léků, místa aplikace, výskyt nežádoucích účinků a další důležité informace. Pacienti také mají možnost telefonických konzultací a reedukací tak, aby mohli naplno využít benefitů terapie v domácím prostředí. 

čil

(Článek redakce Medical tribune)

C-APROM/CZ/HYQ/0068

HyQvia 100 mg/ml – infuzní roztok k subkutánnímu podání

 

Zkrácené informace o léčivém přípravku

HyQvia 100 mg/ml – infuzní roztok k subkutánnímu podání

Dříve než začnete přípravek předepisovat, seznamte se, prosím, s úplným souhrnem údajů o přípravku (SPC).

 

Složení:* Jedna injekční lahvička immunoglobulinum humanum normale (IG 10%) a jedna injekční lahvička hyaluronidasum humanum biosyntheticum (rHuPH20). Léčivá látka: Jeden ml obsahuje 100 mg normálního lidského imunoglobulinu (o čistotě alespoň 98 % IgG). Maximální obsah IgA je 140 mikrogramů/ml. Pomocné látky: Rekombinantní vorhyaluronidasa alfa (rHuPH20) - purifikovaný glykoprotein o 447 aminokyselinách produkovaný buňkami vaječníků křečíka čínského (CHO) technologií rekombinantní DNA. Sodík (jako chlorid a jako fosforečnan). Úplný seznam viz bod 6.1. SPC. 

Indikace: Substituční léčba dospělých, dětí a dospívajících (0–18 let) u syndromů primární imunodeficience s narušenou tvorbou protilátek a u sekundárních imunodeficiencítů (SID) u pacientů, kteří trpí závažnými nebo rekurentními infekcemi, neúčinnou antimikrobiální léčbou a buďto prokázaným selháním specifické protilátky (*PSAF = neschopnost dosáhnout alespoň dvojnásobného zvýšení titru IgG protilátek po podání pneumokokových polysacharidových a polypeptidových antigenních vakcín.), nebo mají hladinu IgG v séru < 4 g/l. Imunomodulační léčba dospělých, dětí a dospívajících (0 až 18 let) u:chronické zánětlivé demyelinizační polyneuropatie (CIDP) jako udržovací léčba po stabilizaci s IVIg.

Dávkování a způsob podání:* Substituční léčba má být zahájena a monitorována lékařem zkušeným v léčbě imunodeficience/CIDP. Dávka a dávkovací režim závisí na indikaci. Při substituční terapii je dávka u každého pacienta individuální, závisí na konkrétní farmakokinetice a klinické odpovědi. Dávka založená na tělesné hmotnosti může vyžadovat úpravu u pacientů s podváhou nebo nadváhou. Následující dávkovací režimy jsou pouze doporučením. Substituční léčba při PID. Pacienti dosud neléčení imunoglobuliny: Dávka potřebná k dosažení minimální hladiny 6 g/l v rovnovážném stavu je řádově 0,4 až 0,8 g/kg tělesné hmotnosti/měsíc. Dávkovací interval k udržení hladin v rovnovážném stavu se liší v rozmezí 2 až 4 týdny. Minimální hladiny IgG v rovnovážném stavu mají být měřeny a hodnoceny ve spojení s incidencí infekce. Ke snížení frekvence infekce může být nezbytné zvýšit dávku a snažit se o vyšší minimální hladiny IgG v rovnovážném stavu (> 6 g/l). Při zahájení léčby se doporučuje léčebné intervaly prvních infuzí postupně prodlužovat od jedné dávky jednou týdně až po jednu dávku za 3 nebo 4 týdny. Kumulativní měsíční dávka IG 10% by měla být rozdělena do jednotýdenních, dvoutýdenních atd. dávek podle naplánovaných léčebných intervalů přípravkem HyQvia. Pacienti dříve léčení intravenózním imunoglobulinem (IVIg): U pacientů, kteří přecházejí přímo z IVIg nebo kteří dříve dostávali porovnatelnou dávku IVIg, má být léčivý přípravek podáván ve stejné dávce a se stejnou četností jako jejich předchozí IVIg léčba. Pokud byli dříve pacienti na 3týdenním dávkovacím režimu, zvýšení intervalu na 4 týdny lze dosáhnout podáváním stejných týdenních ekvivalentů.

Pacienti dříve léčení subkutánním imunoglobulinem (SCIg): Úvodní dávka léčivého přípravku je stejná jako u SCIg léčby, lze ji však přizpůsobit 3 nebo 4týdennímu intervalu. První infuze má být podána jeden týden po poslední léčbě předchozím imunoglobulinem.

Substituční léčba při SID: Doporučená dávka přípravku je 0,2 až 0,4 g/kg každé 3 až 4 týdny. Minimální hladiny IgG mají být měřeny a hodnoceny ve spojení s výskytem infekce. Dávka má být podle potřeby upravena k dosažení optimální ochrany proti infekcím; zvýšení dávky může být nezbytné u pacientů s přetrvávající infekcí; snížení dávky lze zvážit, když je pacient nadále bez infekce.

Imunomodulační léčba při CIDP: Před zahájením léčby má být týdenní odpovídající dávka vypočítána vydělením plánované dávky plánovaným intervalem dávky v týdnech. Typické rozmezí intervalu dávkování přípravku HyQvia je 3 až 4 týdny. Doporučená subkutánní dávka je 0,3 až 2,4 g/kg tělesné hmotnosti za měsíc podávaná v 1 nebo 2 infuzích během 1 nebo 2 dnů.

Při úpravě dávky má být primárním hlediskem klinická odpověď pacienta. K dosažení požadované klinické odpovědi může být nutné upravit dávku. Při klinickém zhoršení může být dávka zvýšena na doporučené maximum 2,4 g/kg měsíčně. Pokud je pacient klinicky stabilní, je zapotřebí pravidelné snižování dávky, aby bylo možné sledovat, zda pacient ještě potřebuje IG terapii. Doporučuje se použít titrační schéma, které umožňuje postupné zvyšování dávky v průběhu času (ramp-up), aby byla zajištěna snášenlivost pacienta až do dosažení plné dávky. Během titračního schématu musí být pro první a druhou infuzi dodržena vypočítaná dávka přípravku HyQvia a doporučené intervaly mezi dávkami. V závislosti na uvážení ošetřujícího lékaře mohou být u pacientů, kteří dobře snášejí první 2 infuze, podávány další infuze s postupným zvyšováním dávek a dávkovacích intervalů s ohledem na objem a celkovou dobu infuze. Zrychlené titrační schéma může být zváženo, pokud pacient snáší objemy s.c. infuzí a první 2 infuze. Dávky menší nebo rovné 0,4 g/kg mohou být podávány bez titračního schématu, pokud pacient vykazuje přijatelnou snášenlivost, viz informace v SPC. Pediatrická populace Dávkovací schéma u dětí a dospívajících (0 až 18 let) je stejné jako dávkování u dospělých. Dávkování je založeno na tělesné hmotností a upravuje se podle klinického výsledku. Způsob podání: pouze k subkutánnímu podání, nepodávejte intravenózně. Přípravek HyQvia je tvořen dvěma injekčními lahvičkami. Každá injekční lahvička IG 10% je dodávána s odpovídajícím množstvím rHuPH20, viz informace v SPC. Kontraindikace:* HyQvia se nesmí podávat intravenózně ani intramuskulárně. Hypersenzitivita na léčivou látku (IgG) nebo na kteroukoli pomocnou látku. Hypersenzitivita na lidské imunoglobuliny, zejména ve velmi vzácných případech deficitu IgA, kdy má pacient proti IgA protilátky. Známá systémová hypersenzitivita na hyaluronidasu nebo rHuPH20.  

Upozornění:* Pokud je přípravek HyQvia náhodně aplikován do žíly, může u pacienta vyvolat šok. Používejte doporučené rychlosti infuze. Pacienty je nutné důsledně sledovat v průběhu celé infuze, a to především pacienty začínající s léčbou. Určité nežádoucí účinky se mohou objevovat častěji u pacientů, kteří dostávají normální lidský imunoglobulin poprvé nebo (ve vzácných případech) jej mění nebo pokud uběhla dlouhá doba od předchozí infuze. V případě nežádoucích účinků je nutné buď snížit rychlost podávání infuze, nebo ji úplně zastavit. V případě šoku okamžitě ukončete infuzi a zahajte u pacienta léčbu šoku. Hypersenzitivita na IG 10%: Pravé reakce přecitlivělosti jsou vzácné. Může k nim docházet především u pacientů s protilátkami proti IgA, které je třeba léčit se zvýšenou opatrností.  Hypersenzitivita na rHuPH20: Jakékoli podezření na reakci podobnou alergické nebo anafylaktické reakci po podání rHuPH20 vyžaduje okamžité přerušení infuze a – podle konkrétní potřeby – zahájení standardního léčebného postupu. Imunogenita rHuPH20: U pacientů léčených přípravkem HyQvia v klinických studiích byl hlášen vznik jiných než neutralizačních protilátek proti rHuPH20. Tromboembolismus: S použitím imunoglobulinů byly spojeny arteriální a venózní tromboembolické příhody, včetně infarktu myokardu, mozkové příhody, hluboké žilní trombózy a plicní embolie. Před použitím imunoglobulinů musí být pacienti dostatečně hydratováni. U pacientů s preexistujícími rizikovými faktory výskytu tromboembolické příhody je třeba postupovat s opatrností.  Hemolytická anémie. Imunoglobulinové přípravky obsahují protilátky proti krevním skupinám (např. A, B, D), které se mohou chovat jako hemolyziny. Syndrom aseptické meningitidy (AMS): Ve spojení s intravenózní a subkutánní imunoglobulinovou léčbou byl hlášen výskyt syndromu aseptické meningitidy. AMS se může častěji objevovat ve spojitosti s vysokou dávkou (2 g/kg) intravenózní imunoglobulinovou léčbou. Důležité informace o některých složkách přípravku HyQvia: Přípravek HyQvia neobsahuje cukry. Složka IG 10% je v podstatě „bez sodíku“. rHuPH20 obsahuje následující množství (mg) sodíku v jedné injekční lahvičce: 1,25 ml – 5,0 mg; 2,5 ml – 10,1 mg; 5 ml – 20,2 mg; 10 ml – 40,3 mg; 15 ml – 60,5 mg. Interference se sérologickými testy: Po imunoglobulinové infuzi může mít přechodný vzestup různých pasivně přenášených protilátek v krvi pacienta za následek zavádějící pozitivní výsledky sérologických testů. Přenosná agens: Normální lidský imunoglobulin a lidský sérový albumin (stabilizátor rekombinantní vorhyaluronidasy alfa) se vyrábějí z lidské plazmy. Standardní opatření zabraňující přenosu infekce zahrnují pečlivý výběr dárců, testování jednotlivých odběrů krve a plazmatických poolů na specifické ukazatele infekce a určité výrobní kroky, při nichž jsou inaktivovány nebo odstraněny viry. Přes všechna tato opatření při přípravě léčivých přípravků vyráběných z lidské krve nebo plazmy nelze riziko přenosu infekce zcela vyloučit. Důrazně se doporučuje zaznamenat při každém podání přípravku HyQvia pacientovi název a číslo šarže přípravku, aby bylo možné zpětně přiřadit k pacientovi číslo použité šarže. Pediatrická populace: Uvedená upozornění a opatření platí jak pro dospělé, tak pro děti.

Hlavní nežádoucí účinky: Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky (NÚ) přípravku HyQvia jsou lokální reakce. Nejčastěji hlášenými systémovými NÚ byly bolest hlavy, únava, nauzea a pyrexie. Většina NÚ byla mírná až středně závažná. Normální lidský imunoglobulin: Příležitostně se mohou objevit nežádoucí účinky, jako je třesavka, bolest hlavy, závratě, horečka, zvracení, alergické reakce, nauzea, artralgie, nízký krevní tlak a středně závažná bolest dolní poloviny zad.

Často se mohou vyskytnout lokální reakce v místech infuze: zduření, bolestivost, erytém, indurace, lokální zahřátí, svědění, zhmoždění a vyrážka. rHuPH20: Nejčastější NÚ uváděné během postmarketingového užívání rHuPH20 v podobném složení podávané subkutánně za účelem disperze a absorpce subkutánně aplikovaných tekutin nebo léčivých přípravků byly mírné lokální reakce v místě infuze jako např. erytém a bolest. V souvislosti s aplikací velkého objemu subkutánních tekutin byl nejčastěji hlášen otok. NÚ hlášené v klinických studiích a postmarketingovém sledování s frekvencí velmi časté (≥1/10) byly bolest hlavy, nauzea, zvýšený krevní tlak a hypertenze, nauzea, bolest břicha jeho dolní a horní poloviny a citlivost, průjem, zvracení, artralgie, lokální reakce (celkové) a bolest v místě infuze (včetně diskomfortu, citlivosti, bolesti třísla). Významné interakce: Aplikace imunoglobulinu může na dobu nejméně 6 týdnů a nejvýše 3 měsíců narušit účinnost živých atenuovaných virových vakcín. V případě spalniček může toto narušení účinnosti trvat až 1 rok. Proto je potřeba u pacientů očkovaných vakcínou proti spalničkám zkontrolovat stav protilátek.  

Uchovávání: Uchovávejte v chladničce (2 °Caž 8 °C). Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičky v krabičce, aby byly chráněny před světlem.

Držitel rozhodnutí o registraci: Baxalta Innovations GmbH, Industriestrasse 67, A-1221 Vídeň, Rakousko.  

Registrační čísla: 2,5g/25ml EU/1/13/840/001, 5g/50ml EU/1/13/840/002, 10g/100ml EU/1/13/840/003, 20g/200ml EU/1/13/840/004, 30g/300ml EU/1/13/840/005 

Poslední revize SPC: 05/2024 

 

 *Všimněte si, prosím, změn v informacích o léčivém přípravku

 

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.  

Léčivý přípravek je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.  

Úplné znění SPC naleznete na www.sukl.cz. 

 

Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na SÚKL nebo společnosti Takeda emailem na AE.CZE@takeda.com. Podezření na nežádoucí účinky hlaste také podle národních legislativních požadavků.