I hematologové si mohou hrát…aneb reportáž ze sympozia Takeda na Pařízkách 2022

image

 

Netradiční podobu mělo sympozium, které během březnových Pařízkových dnů podpořila společnost Takeda. Jeho název byl Hematologie hrou aneb 24 zajímavých otázek a odpovědí. Organizátorům se podařilo spojit atraktivní formát připomínající televizní vědomostní soutěž s odborně přínosným obsahem. „Neměla by to být to žádná laciná show, jde o seriózní otázky se seriózními odpověďmi,“ uvedl moderátor této části programu doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

 

image

                                                          Foto: Hana Chybová

 

Sympozium bylo koncipováno jako soutěž dvou týmů. Tým žlutý nastoupil ve složení MUDr. Eva Drbohlavová, RNDr. Ingrid Hrachovinová, Ph.D., MUDr. Radomíra Hrdličková a MUDr. Ester Zápotocká. Zelený tým pak tvořili MUDr. Jaromír Gumulec, Ph.D., MUDr. Zdenka Hajšmanová, MUDr. Světlana Köhlerová a MUDr. Petr Smejkal, Ph.D.

Každý tým si vybíral postupně z otázek s různou bodovou dotací z některého ze šesti okruhů: hemofilie obecně, získaná hemofilie, laboratorní diagnostika, urgentní situace, mezioborová problematika a k určitému odlehčení pak sloužily otázky mimo obor. Soutěžící si vždy mohli zvolit jednu ze čtyř nabízených možností. Při správné odpovědi se body přičítaly, při špatné odečítaly.

Úlohy moderátora se zcela profesionálně ujal doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D. Spolu s tím zvládl vykonávat i funkci rozhodčího a námitky řešil rychle a nekompromisně. U čistě odborných otázek takové razance bylo zapotřebí jen výjimečně, zde se obvykle soutěžící snadno dohodli a případná zaváhání se týkala jen detailů. Například u nemocného s těžkou formou hemofilie A, který podstupuje náhradu kyčelního kloubu, se jednoznačně shodli na nutnosti profylaxe. Lišili se ale v názoru na požadovanou aktivitu FVIII při profylaxi. Zatímco žlutý tým se klonil k hodnotě 100 procent, doc. Dulíček argumentoval, proč je podle něj vhodnější hodnota 150 procent. „Hodnota 100 procent nemusí být dostatečná, je to velmi invazivní výkon. Bohužel také platí, že při náhradě kyčelního kloubu mnohokrát profylaxi dáme, ale pak s ní příliš brzy ustupujeme.“

Podobně bez kontroverzí se soutěžící sjednotili na stanovisku hematologa u gravidní přenašečky hemofilie A s hodnotou FVIII 45 procent. Zde se zelený tým shodl na tom, že se bude řídit hlavně podle hodnoty FVIII měsíc před porodem a podle ní zvolí případnou substituci. „Tím by se mělo předejít prolongovanému krvácení,“ souhlasil z pozice arbitra doc. Dulíček.

Několik otázek se týkalo postupu u nemocných na antikoagulační léčbě. Jedna z nich předkládala kazuistiku 70letého muže, který byl přivezen na urgentní příjem se zlomeninou krčku. Užívá pro fibrilaci síní rivaroxaban 20 mg jednou denně, poslední dávku užil před dvěma hodinami. Operaci nelze odkládat vzhledem k (ne)dostupnosti anesteziologie. Jak se s touto situací vyrovnat z pohledu hematologa? Zde si zelený tým správě zvolil možnosti „Zajistit PT, aPTT a krevní obraz a operaci provést bez znalosti výsledku, podat koncentrát protrombinového komplexu v dávce 50 jednotek na kilogram.“

Podobně se bez velkých diskusí žlutý tým vyrovnal s otázkou, jaký význam má pátrání po příčině získané hemofillie. Zde byla správná možnost: „Velký, protože významná část případů je sekundární při nádorovém onemocnění, tito nemocní mají vyšší riziko krvácení a horší prognózu, není-li vyřešena základní příčina.“ To doc. Dulíček komentoval: „Tak jako jinde v medicíně, i zde platí, že je dobré po příčině pátrat, protože pak je nižší riziko relapsu.“

Kamenem úrazu byly spíše otázky mimo obor. U nich se také nejvíc uplatňoval doc. Dulíček v roli rázného arbitra. Například nenechal příliš prostoru pro diskusi, jak autoři otázek přišli na to, že k vysátí veškeré krve z člověka je potřeba 1 200 000 komárů. Zelený tým ztratil body na otázce, kolik srdcí má chobotnice. Jeho tip, že jedno, se neukázal jako správný. Tento hlavonožec má dvě brachiální srdce uložená po stranách těla, ta okysličují krev tak, že ji čerpají přes cévy v žábrách. Systémové srdce ve středu těla pumpuje okysličenou krev do zbytku organismu. „To dá rozum, že tvor, který vypadá jako chobotnice, nemůže mít jedno srdce,“ glosoval doc. Dulíček.

I přes toto zaváhání se nakonec zelený tým stal celkovým vítězem – žlutý tým to bral sportovně, celou soutěž si evidentně užil také, stejně jako diváci v sále.

Redakce Medical tribune 3.2022

C-APROM/CZ/HEM/0042

Datum přípravy 4/2022