Hemofilie a inhibitor

Inhibitory jsou protilátky (obvykle imunoglobuliny IgG), které vznikají v reakci na podávané koagulační faktory, jejichž aktivitu následně neutralizují. Jejich tvorba představuje významnou komplikaci v léčbě, která je navíc spojena s nákladnou a obtížnou léčbou. U pacientů se závažnou formou hemofilie existuje 20–30% celoživotní riziko tvorby těchto inhibitorů.1

Přítomnost inhibitorů může:

  • ztížit zástavu krvácení,
  • zvýšit riziko vzniku artropatie,
  • negativně ovlivnit kvalitu života nemocného.1,2

Ochrannou funkci vůči tvorbě inhibitorů může mít časné zahájení profylaxe.3

V portfoliu společnosti Takeda se nachází:

FEIBA NF – ověřený a spolehlivý i.v. léčivý přípravek pro bypass terapii při vzniku inhibitorů, vyráběný z lidské plazmy.4

FEIBA NF má schválenou indikaci k:

  • léčbě a profylaxi krvácení u pacientů s hemofilií A s inhibitorem faktoru VIII,
  • léčbě a profylaxi krvácení u pacientů s hemofilií B s inhibitorem faktoru IX,
  • léčbě a profylaxi krvácení u nehemofilických pacientů se získanými inhibitory faktorů VIII, IX a XI.

FEIBA NF: ÚČINNÁ SAMOREGULACE KRVÁCENÍ:

  • Jediný všestranný přípravek se schválenou indikací pro epizodickou i profylaktickou léčbu pacientů s hemofilií A a B s inhibitory, pro využití během chirurgických zákroků a k léčbě získané hemofilie.
  • Pouze FEIBA NF poskytuje ověřený, regulovaný MOA (mechanismus účinku), který unikátním způsobem stimuluje přirozený hemostatický proces.
  • Více než 40 let prověřených léčebných zkušeností a prokázané účinnosti z reálné praxe.4

K rutinní profylaxi se podává dávka 85 U/kg tělesné hmotnosti každý druhý den (respektive 3× týdně). Jednorázová dávka 100 U/kg tělesné hmotnosti ani celková denní dávka 200 U/kg nesmí být překročena.

V průběhu profylaktické léčby, epizodické léčby i chirurgických zákroků došlo k 72,5% snížení mediánu roční míry krvácení (ABR – annual bleeding rate) s profylaxí přípravkem FEIBA NF ve srovnání s léčbou „on demand“,5 s účinností až 93 % při kontrole krvácivých epizod (153/165) nejpozději do 72 hodin v prospektivní studii.6 U 94,2% všech chirurgických zákroků byla účinnost hodnocena jako výborná nebo dobrá (n = 34).7

Získaná hemofilie (Acquired haemophilia – AHA)

Existuje i získaná hemofilie – vzácné, život ohrožující, ale zároveň dobře léčitelné a vyléčitelné onemocnění. Její incidence se odhaduje kolem 0,4-4 na milion obyvatel a rok.8 V organismu dochází ke vzniku autoprotilátek proti FVIII a k jejich vazbě na některé z funkčních míst FVIII. U tohoto vzácného autoimunitního onemocnění hrozí vysoké riziko závažného krvácení. Významnou roli proto při jeho manifestaci hraje včasná správná diagnóza a včasné zahájení léčby.

Mezi jinými možnými diagnózami je třeba pamatovat – i při ojedinělém výskytu – na získanou hemofilii. Nejčastěji se vyskytuje u osob starších 65 let, často jako doprovodná patologie jiných onemocnění (solidní tumory, lymfoproliferace) a s nimi související medikace, nebo u žen v těhotenstvív 1. roce po porodu. V 50 % případů se však příčinu odhalit nepodaří. Porucha je jednoduše detekovatelná laboratorním vyšetřením, založeném na potvrzení izolovaného prodloužení aktivovaného parciálního tromboplastinového času (aPTT). Na ně by pak mělo navázat vyšetření aktivity koagulačních faktorů a test na přítomnost inhibitoru (viz Doporučené postupy pro diagnostiku a léčbu získané hemofilie zpracované Pracovní skupinou ČNHP pro standardy).8

Ve všech aspektech léčby hemofilie a s ní související problematiky se můžete s důvěrou obrátit na společnost Takeda a její zástupce.


Literatura

  1. Srivastava A, Brewer AK, Mauser-Bunschoten EP, et al.; Treatment Guidelines Working Group on Behalf of The World Federation Of Hemophilia. Guidelines for the management of hemophilia. Haemophilia 2013; 19 (1): e1–e47.
  2. Morfini M, Auerswald G, Kobelt RA, et al. Prophylactic treatment of haemophilia patients with inhibitors: clinical experience with recombinant factor VIIa in European Haemophilia Centres. Haemophilia 2007; 13 (5): 502–507.
  3. Gouw SC, van der Bom JG, van den Berget HM. Treatment-related risk factors of inhibitor development in previously untreated patients with hemophilia A: the CANAL cohort study. Blood 2007; 109 (11): 4648–4654.
  4. Rota M, Cortesi PA, Crea R, et al. Thromboembolic event rate in patients exposed to anti-inhibitor coagulant complex: a meta analysis of 40-year published data. Blood Adv. 2017;1:2637-2642.
  5. ANTUNES, S. et al. (2014). Randomized comparison of prophylaxis and on-demand regimens with FEIBA NF in the treatment of haemophilia A and B with inhibitors. Haemophilia. 20:65-72.
  6. Hilgartner et al. 1983
  7. Negrier et al. SURgical interventions with FEIBA (SURF) 2013
  8. Čermáková Z, Hrdličková R, Smejkal P, et al.; Pracovní skupina ČNHP pro standardy. Diagnostika a léčba získané hemofilie – konsenzuální doporučení Českého národního hemofilického programu (ČNHP). Transfuze Hematol dnes 2017; 23 (2): 101–109.

C-APROM/CZ/FEI/0015

FEIBA NF

Zkrácené informace o léčivém přípravku 

FEIBA NF 25 U/ml prášek a rozpouštědlo pro injekční/infuzní roztok
FEIBA NF 50 U/ml prášek a rozpouštědlo pro injekční/infuzní roztok

Dříve než začnete přípravek předepisovat, seznamte se, prosím, s úplným souhrnem údajů o přípravku (SPC).
Složení: Léčivá látka: factorum coagulationis complexus antiinhibens (antiinhibiční komplex koagulačních faktorů, Factor Eight Inhibitor Bypassing Activity – FEIBA). Jedna injekční lahvička přípravku Feiba NF 25 U/ml obsahuje factorum coagulationis complexus antiinhibens 500 U, přičemž celkový obsah plazmatického proteinu (proteinum plasmatis humani) je 200 – 600 mg. Jeden ml přípravku Feiba NF 25 U/ml obsahuje factorum coagulationis complexus antiinhibens 25 U. Jedna injekční lahvička přípravku Feiba NF 50 U/ml obsahuje factorum coagulationis complexus antiinhibens 500 U/1000 U, přičemž celkový obsah plazmatického proteinu (proteinum plasmatis humani) je 200 – 600 mg/400 – 1200 mg. Jeden ml přípravku Feiba NF 50 U/ml obsahuje factorum coagulationis complexus antiinhibens 50 U.
Indikace: Léčba a profylaxe krvácení u pacientů s hemofilií A s inhibitorem faktoru VIII, léčba a profylaxe krvácení u pacientů s hemofilií B s inhibitorem faktoru IX, léčba a profylaxe krvácení u nehemofilických pacientů se získanými inhibitory faktorů VIII, IX a XI. Přípravek byl také použit v kombinaci s koncentrátem faktoru VIII k dlouhodobé léčbě s cílem úplně a trvale eliminovat inhibitor faktoru VIII a ojediněle také u pacientů s inhibitorem von Willebrandova faktoru.
Dávkování a způsob podání: Dávkování a četnost podání by se vždy mělo řídit klinickou účinností v individuálním případě. Obecně se doporučuje podávat 50 až 100 U FEIBA NF na kg těl.hm. Celková jednotlivá dávka by však neměla přesáhnout 100 U/kg těl.hm. a maximální celková denní dávka nesmí přesáhnout 200 U/kg těl.hm., pokud závažnost krvácení neopravňuje a neospravedlňuje použití vyšších dávek. Pediatrické použití: zkušenosti u dětí do 6 let věku jsou omezené, dávkovací režim by měl být upraven podle klinického stavu dítěte jako u dospělých.
Profylaxe: a) U pacientů s vysokým titrem inhibitoru a častým krvácením, u nichž nebyla úspěšná nebo se neuvažuje o ITI (imunotoleranční léčbě) se doporučuje dávka 70 – 100 U/kg těl.hm. ob den. Tato dávka může být zvýšena až na 100 U/kg těl.hm. denně, pokud pacient dále krvácí, nebo může být postupně snížena. b) U pacientů s vysokým titrem inhibitoru podstupujících ITI (imunotoleranční léčbu) může být přípravek podáván současně s koncentráty koagulačního faktoru VIII, v dávce 50 – 100 U/kg těl.hm. dvakrát denně, dokud nedojde k poklesu hladiny inhibitoru pod 2 BU. Způsob podání: intravenózní injekcí anebo infuzí.
Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli složku přípravku, diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC), akutní trombóza nebo embolie (včetně infarktu myokardu).

Upozornění a varování: V průběhu léčby přípravkem se objevily tromboembolické příhody včetně diseminované intravaskulární koagulace (DIC), žilní trombózy, plicní embolie, infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, zejména po aplikaci dávek vyšších než 200 U/kg/den, při dlouhodobé aplikaci nebo u pacientů s dalšími rizikovými faktory tromboembolických příhod (včetně DIC, pokročilé aterosklerózy, crush syndromu nebo septikémie). Souběžná léčba rekombinantním faktorem VIIa může zvýšit riziko vzniku tromboembolické příhody. U pacientů s vrozenou nebo získanou hemofilií by měla být vždy zvažována možná existence takových rizikových faktorů. V klinických studií s přípravkem FEIBA NF nebyla hlášena trombotická mikroangiopatie (TMA). Případy TMA byly hlášeny v klinickém hodnocení emicizumabu, kde pacienti dostávali přípravek FEIBA NF jako součást léčebného režimu při krvácení. Pro bližší informace o TMA hlášených v klinickém hodnocení emicizumabu viz souhrn údajů o přípravku pro emicizumab. Bezpečnost a účinnost přípravku FEIBA NF při krvácení u pacientů léčených emicizumabem nebyly stanoveny. Proto je nezbytné posouzení přínosu a rizika při podávání přípravku FEIBA NF pacientům léčeným emicizumabem, a tito pacienti musí být pečlivě monitorováni lékařem, který vede jejich léčbu hemofilie. Hemofiličtí pacienti s inhibitorem nebo se získanými inhibitory koagulačních faktorů, kteří jsou léčeni přípravkem, mohou mít zvýšený sklon ke krvácení a současně zvýšené riziko trombózy. In vitro testy jako je aPTT, doba srážení plné krve (WBCT) a tromboelastogram (TEG) jako doklad účinnosti nemusejí korelovat s klinickým zlepšením. Proto pokusy o normalizaci těchto hodnot zvyšováním dávky nemohou být úspěšné, a dokonce se zásadně nedoporučují vzhledem k možnému riziku navození DIC při předávkování. V případě neuspokojivé nebo snížené odpovědi na léčbu se doporučuje vyšetření počtu trombocytů, protože dostatečný počet funkčně intaktních trombocytů je považován za nezbytný pro účinnost FEIBA NF. Opatření zabraňující přenosu infekce v souvislosti s používáním léčivých přípravků vyrobených z lidské krve nebo plazmy jsou považována za účinná u tzv. obalených virů jako je virus lidské imunodeficience (HIV), virus hepatitidy B (HBV) a virus hepatitidy C (HCV), a u neobalených virů hepatitidy A (HAV). Přijatá opatření mohou mít omezenou účinnost na neobalené viry jako je parvovirus B19.  Přesto nemůže být při podávání léčiv vyráběných z lidské krve nebo plazmy zcela vyloučena možnost přenosu infekce. To platí i pro jakékoli neznámé nebo vznikající viry a jiné patogeny. Přípravek Feiba NF 25 U/ml / Feiba NF 50U/ml obsahuje přibližně 40/80 mg sodíku v jedné injekční lahvičce.
Významné interakce: Během léčby přípravkem je třeba zvážit možnost tromboembolických příhod, jsou-li používána systémová antifibrinolytika jako kyselina tranexamová a kyselina aminokapronová. Z tohoto důvodu se nesmí použít antifibrinolytika přibližně 6 až 12 hodin po podání přípravku FEIBA NF. Klinické zkušenosti z klinické studie s emicizumabem naznačují, že s emicizumabem může existovat potenciální léková interakce, pokud byl přípravek FEIBA NF použit jako součást léčebného režimu při krvácení, která může způsobit tromboembolické příhody a trombotickou mikroangiopatii.
Hlavní nežádoucí účinky: a) četnost není známa: diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC), zvýšení titru inhibitoru (anamnestická odpověď), kopřivka, anafylaktická reakce, parestezie, snížení citlivosti, trombotická cévní mozková příhoda, embolická cévní mozková příhoda, somnolence, dysgeuzie, infarkt myokardu, tachykardie, trombóza, venózní trombóza, arteriální trombóza, embolie (tromboembolické komplikace), hypertenze, zrudnutí, plicní embolie, bronchospasmus, sípot, kašel, dyspnoe, zvracení, průjem, břišní diskomfort, nauzea, pocit necitlivosti v obličeji, angioedém, kopřivka, svědění, bolest v místě vpichu, malátnost, pocit horka, zimnice, pyrexie, bolest na hrudi, hrudní diskomfort, pokles krevního tlaku b) časté: hypersenzitivita, bolest hlavy, závrať, hypotenze, vyrážka, pozitivní protilátky na hepatitidu B.
Uchovávání: Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Držitel rozhodnutí o registraci: Baxalta Innovations GmbH, Industriestrasse 67, A-1221 Vídeň, Rakousko
Registrační čísla: 75/133/80-A/C, 75/133/80-B/C
Poslední revize SPC: 10.11.2020

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.
Léčivý přípravek je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Úplné znění SPC naleznete na www.sukl.cz.

Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na SÚKL nebo společnosti Takeda emailem na AE.CZE@takeda.com. Podezření na nežádoucí účinky hlaste také podle národních legislativních požadavků.